רביד שי - חנות ומעבדה לכלי נגינה  בונה כינורות, קשתות, תיקון, גיטרות , כינורות , כלי מיתר , יבוא ושיווק אביזרי מוסיקה.

074-7039079

 

צור קשר

מוצרים

סט-אפ

הגברת כלי נגינה

 קשתות

בניה

תיקונים

אודות

ראשי

בניית קשתות

 

לקריאה:

1. קצת עליי

2. מה עדיף - קשת תעשייתית או קשת בעבודת יד?

3. האם קשת בעבודת יד חייבת להיות יקרה?

4. תיקון ושיפוץ קשתות

קצת עליי... כבונה קשתות....
שמי רביד שי, אני בונה קשתות מנוסה (או בשפה המקצועית – ארצ'יטרייר – Archetier) ותחת ידי יצאו עשרות קשתות, לנגני כלי מיתר בארץ ובחו"ל. למדתי בצרפת תחת הדרכתו של המאסטר Gilles Duhau מבוני הקשתות הידועים באירופה.

 

 

רביד שי- בונה קשתות               

 

 

 

 

 

אז איך הגעתי לתחום?
 
לאחר שנים רבות של בניית כלי נגינה ותיקון של כלי קשת, כינורות וגיטרות, ולאחר שנים של נגינה על כינור - הבנתי עד כמה הקשת היא קריטית בהפקת הצליל מהכלי. בלי להגזים, מדובר בעולם ומלואו.

בתור בונה כלי נגינה, לא התקשתי לאסוף מידע מפה ומשם, ולבנות את הקשתות הראשונות כסוג של ניסוי. באמצעות מדריכים וספרות מקצועית ולאחר אינספור קשתות, הגעתי לשלב שהקשתות טובות ומקבלות ביקורות חיוביות מנגנים. יחד עם זאת, רציתי יותר מזה, רציתי להגיע לדקויות הקטנות והעדינות ביותר, אלו שעושות את ההבדל.

נשאתי את עיני לצרפת, ארץ מולדת הקשת המודרנית (החל מהמאה ה-18 ואילך), ביתם של בוני הקשתות הטובים בעולם כגון פשה, לה-מי, טורט ורבים וטובים ואחרים. ומפה לשם, מצאתי את עצמי לומד בצרפת, בעיר בשם טור (דרומית מזרחית לפריז, למרגלות נהר הסן), אצל המאסטר Gilles Duhaut המפורסם בקשתותיו בכל העולם מזה כארבעה עשורים.

עץ פרנמבוקו, בדרך להיות קשת לויולה

 

מה עדיף - קשת תעשייתית (שבונים במפעל) או קשת בעבודת יד?

את השאלה הזו נשאלתי עשרות פעמים, על ידי תלמידים, נגנים מקצועיים ומי לא.

לפני שנכנס לעומק, הערת ביניים לכל מי שחושב שקשת בעבודת יד זה עניין מאוד יקר. זה לא נכון. קשת בעבודת יד לא חייבת להיות יקרה יותר מקשת תעשייתית. בהמשך נכנס לזה.

 

אז בואו נשווה בין קשת תעשייתית לבין קשת בעבודת יד:

 

קשת ממפעל

קשת בעבודת יד

חומרי גלם

טריים – בגלל שנדרש ייצור המוני ומהיר. עצים לבנייה הם כמו יין, נדרש יישון של שנים רבות כדי להגיע לתוצאה הרצויה. מכאן ששימוש בעץ טרי מהווה חיסרון של ממש.

נבחרים בקפידה – מדובר בעצים שיושנו שנים ארוכות (לפעמים עשרות שנים – תלוי באיכות הקשת אליה רוצים להגיע).

זמן הייצור

מהיר – מאותה סיבה כמו קודם – עבור ייצור המוני, נדרשת מהירות ויעילות. הבעיה היא שעץ שנחתך משנה בהדרגה את אופיו, ומתעוות (דפורמציה), ונוצר מצב שהקשת אצל הנגן, היא לא אותה קשת שיצאה מהמפעל. לכן עבודה מהירה לא מומלצת.

איטי – עובדים על העץ בשלבים, כאשר לאחר שחותכים אותו, מחכים לראות באיזו צורה הוא משנה את אופיו. זה מביא לכך שהקשת תשאר יציבה באופייה מיום סיום בנייתה לאורך כל ימי חייה.

מיכון

תעשייתי – במפעלים משתמשים במכונות כרסום וחריטה מאוד מהירות ויעילות אך עם התייחסות מינמלית לפגמים בעץ תוך כדי תהליך. דבר זה מביא לרמה פחות טובה של הקשת.

ידני – בעבודת יד, יכול הבונה לפסול חלק מהעץ תוך כדי תהליך אם גילה חולשה בחומר או אם כיוון הסיבים משתנה. לדוגמא בעץ מסוג אבוני, רק בגילוף ביד ניתן להרגיש את כיוון הסיבים וזרימתם.

שקילה

בסוף התהליך – בבנייה התעשייתית הקשת נשקלת (אם בכלל) בסוף התהליך, ובמידה ואינה במשקל הרצוי, מנסים לבצע איזון חיצוני.

תוך כדי תהליך – בעבודת יד, מתבצעת שקילה מדוייקת בכל שלב בתהליך. קשת שהגיעה לסוף התהליך במשקל לא תקין, היא עקרונית קשת פגומה. כל איזון חיצוני יפגע באופייה, ולכן לא יבוצע.

קימור העץ

מהיר – במפעל, העץ מקומר לצורת הקשת תוך שניות ספורות. היות ו"הרצון" של העץ הוא לחזור לצורותו המקורית (נסו לכופף ענף קטן של עץ, בלי לשבור אותו, ותראו בעצמכם איך הוא חוזר לצורתו המקורית), זה מביא לקשת שהיא פחות גמישה, ובהתאם לכך הסאונד שתפיק יהיה פחות טוב.

איטי – חימום איטי ועבודה ארוכה והדרגתית אשר מביאים את העץ לצורתו הסופית. תהליך זה מבטיח שהקשת תהיה גמישה ובהתאם לכך הסאונד שתפיק יהיה הרבה יותר טוב.

שיער זנב הסוס

במפעלים, במקרים רבים מטעמי חיסכון משתמשים בשיער זנב סוס מרמה ירודה, מתוך הנחה שהנגן יוכל לבחור להחליף את השיערות בשלב מאוחר יותר.

בעבודת יד – בונה לא יוציא תחת ידו קשת עם שיער זנב סוס מרמה ירודה. אני משתמש בשיער מהאיכות הגבוהה ביותר במצב טרי ושמור.

מתכות

במפעלים תעשתייתים משתמשים בחלקי מתכת זולה (כמו נחושת) ומצפים אותה בציפוי חיצוני לא עמיד במיוחד (אם כי כזה שנראה טוב מבחינה ויזואלית). הבעיה היא שהציפויים הזולים נשחקים תוך זמן קצר, אבל יותר גרוע, לעתים קרובות, היות והמשקל של המתכות הזולות לא מדוייק, נוצר חוסר איזון בקשת בעת הנגינה.

בקשתות בעבודת יד חלקי המתכות הן מחומרים איכותיים כגון כסף, זהב, וסגסוגות מלאות של ניקול וכסף. זה מבטיח עמידות לאורך שנים, ויכולת שקילה ומדידה, שמביאה לאיזון של הקשת בעת הנגינה.

לקה ופיניש

בקשתות התעשייתיות משתמשים בלקות (ציפוי סינטטי להגנה על העץ) עבות וכבדות אשר נראות נפלא, אבל לעתים קרובות נועדו על מנת להסתיר את מראהו האמיתי של העץ, אשר כאמור נוצר מחומר גלם ירוד. מעבר לכך, לקות כבדות "בולעות" את הסאונד ולא נשמעות טוב. 

בעבודת יד מסורתית, מגיעים לגימור מושלם ללא לקה כלל. ורק כשלב סופי ביותר משתמשים בפרנץ' פוליש, זוהי לקה עדינה בשכבה דקיקה, אשר נותנת מראה טבעי ומבריק לקשת.

 

  חיתוך הפאזה של שפיץ הקשת, שלב אחרון לפני לכה.

 

האם קשת בעבודת יד חייבת להיות יקרה?

התשובה היא חד משמעית לא.

כמובן שקשת מקצועית לחלוטין בעבודת יד זה עניין של אלפי דולרים. קשתות מהסוג הזה אני בונה לנגנים מהשורה הראשונה.

קשת לכינור בתחילת תהליך הבניה, עץ פרנמבוקו

 

יחד עם זאת, הבנתי בשלב כלשהוא, שאני רוצה לאפשר את החוויה של השימוש בקשת מסורתית, לתלמידים וסטודנטים אשר אין באפשרותם לקנות קשתות במחירים אלו. לאחר הרבה מאוד ניסויים, הגעתי למצב שאני מספק קשתות לתלמידים החל ממחיר של 2,800 ש"ח!

איך אני עושה את זה?

התחלתי לחקור אסכולות שונות לבניית קשתות, ומצאתי שבתקופה של המעבר לשימוש בקשתות מודרניות (באיזור המאה ה-18) נוצר ביקוש אדיר לקשתות, והבונים היו צריכים למצוא פתרונות לעמידה בקצב הייצור. לשם כך הם פיתחו שיטות אשר נועדו לקצר את משך ייצור הקשת, אמנם זה הביא לקשתות שהן לא מושלמות, אבל עדיין ברמה גבוהה מאוד (מעבר לכל מה שמפעל תעשייתי מסוגל לייצר היום). 

לקחתי את השיטות שלהם, שיניתי מה שצריך והגעתי למספר עקרונות שמאפשרים לי לחסוך משמעותית בזמן עבודה – ולאפשר מחיר נמוך לאותו תלמיד או סטודנט:

      1 ,  אין כמעט שימוש במדידות של קליבר – המודל נעשה ביד חופשית.

      2.  שימוש בפרוג (ראו תמונה משמאל) מוכן – במקום לייצר אותו מאפס. הפרוג המוכן חוסך חצי מזמן העבודה.

 3. שימוש בעץ האיפאה (במקום בעץ הפרנמבוקו בו אני משתמש לקשתות היקרות) - זהו עץ לא מוגן, העלות שלו יחסית נמוכה, והוא עדיין שומר על מד לו'צי גבוה (מד Lucchi בודק את מדד התנועה בתוך החומר).

 4.גימור כמעט ללא לקה – שלב הלקה הוא שלב תובעני שלוקח זמן רב. על ידי אי שימוש בלקה, ניתן לחסוך זמן עבודה רב.

 בשיטה זו אני יכול להציע לתלמידים קשת שהיא אמנם לא מושלמת, אבל היא תהיה עשרות מונים טובה יותר מקשת תעשייתית שיקנו במחיר זהה.
מובן שאני גם מייצר לפי מיטב המסורת הצרפתית קשתות
 בעלות מלאה שכל חלק וחלק בקשת נעשה בעבודת יד ובמירב הדיוק - ניתן גם לבקש העתקים מדויקים של קשתות מפורסמות.


מילה לסיום

לדבר על קשתות, זה נחמד, והאמת, כיף גדול, אני יכול לדבר יום שלם על קשתות, ולא יהיה לי חסר מה לספר. ובכל זאת, הדרך היחידה לשפוט קשת, היא לקחת אותה לידיים, ולנגן! 

לכן, אתם מוזמנים לבוא ולהתרשם! מה שכן, היות ורבים מגיעים, אשמח לתיאום מראש, ככה אוכל לדעת שאני יכול להקדיש לכם את הזמן ותשומת הלב הראויים!

צרו קשר...

  

רביד שי עובד על פרוג של קשת לויולה

 

תיקון ושיפוץ קשתות

אני מבצע את כל סוגי התיקונים והשיפוצים לקשתות מודרניות ועתיקות, שברים והדבקות, החלפת שיערות, רסטורציה והעתקת חלקים מקוריים.

בתמונות הבאות תוכלו להתרשם מחלק מעבודותיי.

קורה שהקשת נופלת וניזוקה. היא עלולה להשבר, המנגנון המכני יכול להתבלות, ויידרשו תיקונים שדורשים מומחיות רבה ונסיון וידע רב. הקשת היא כלי עדין שדורש טיפול ושימור ולפעמים קורות תאונות. אני ממליץ לא להבהל, גם אם הקשת ניזוקה בצורה שנראת בלתי ניתנת לתיקון ניתן לפנות אליי. אני מבצע את כל התיקונים האפשריים .

 

בניית, שכפול והעתקת פרוג לקשת עתיקה

זהו צורך נפוץ, כי בקשתות ישנות מאוד הפרוג והכפתור מתבלים הרבה לפני המקל ומקשים על נוחות הנגינה ועל תפעול הקשת. ולכן, אנחנו לוקחים את הפרוג המקורי, שומרים בכספת ומכינים העתק מדוייק של הכפתור והפרוג של אותה הקשת. לפנכים דוגמא לקשת מ1889:
תמונה קודמת       תמונה הבאה


תהליך של תיקון שפיץ:
תמונה קודמת       תמונה הבאה


 

 

 

 

ראשי - אודות - תיקונים - בניה - קשתות - הגברת כלי נגינה - סטאפ - מוצרים - צור קשר
רביד שי -- כל הזכויות שמורות (2009)